Manisa Haberleri

Saruhanlı HABERLERİ

Saruhanlı

Manisa'nın en ünlü ilçelerinden bir tanesi Saruhanlı ilçesidir. Saruhanlı ilçesi, Şehzadeler ilçesi ve Akhisar ilçesiyle çok yakındır. Nüfusu 64000’i geçkindir. 50 adet mahallesi vardır. Osmanlı zamanında adı sık sık duyulan Saruhanlı ilçesi o zamanlar 150 haneli bir köyken 1956 yılından beri bir ilçedir. İlçedeki genel yerleşim Balkan göçmenlerine aittir. İlçe kenarından Kumçayı geçer. Ayrıca ilçe Gediz Ovası’nın içerisinde yer alır.

Manisa'nın merkezine 19 kilometre uzaklıktadır. Saruhan Beyliği döneminden bugüne kadar varlığını koruyan Saruhan'ın zaman içerisinde farklı devletlere ve beyliklere ev sahipliği yaptığı bilinir. Nüfusunun sadece %35’i yerli halktır. Geri kalan %65’i  yurtiçinden ve yurtdışından gelen göçmenleri oluşturur. Özellikle mevsimlik işçi dönemlerinde nüfusta artış gözlemlenir. Farklı atmosferi ve doğasıyla ses getiren Saruhanlı ilçesinin ünü çevre şehirlere ve ilçelere de yayılmıştır.

Saruhanlı’da Ne Yenilir Ne İçilir?

Saruhanlı, Manisa mutfağına bağlı kültürel zenginliklere sahiptir. Manisa'nın tüm yöresel yemekleri Saruhanlı ilçesinde de en çok tüketilen yemekler arasındadır. Saruhanlı'nın meşhur yiyecekleri arasında tüm Manisa ilçelerinde olduğu gibi üzüm bulunur. Bunun yanı sıra et ve et yemekleri, farklı köfte çeşitleri de Saruhanlı'da sık sık tüketilir. İçecek olarak sultan çayı ve maden suları gibi içecekler tercih edilir.

Saruhanlı'nın yemek kültürü Osmanlı mutfağında da ses getirmiştir. Çok merak edilen Saruhanlı mutfağındaki tüm yiyecekler zaman içerisinde çevre ilçelerden ve çevre şehirlerden ilham alınarak yapılmıştır. Bu özel yemekler ve içecekler ilçede düzenlenen davetlerde, düğünlerde, kutlamalarda, törenlerde, festivallerde ve şenliklerde sıkça tüketilir. Saruhanlı ilçesinde yolu düşenlerin mutlaka denemesi gereken odun köfte, divan köfte son dönemlerde yoğun bir ilgiyle karşılaşmaktadır. Ayrıca Saruhanlı ilçesinin mutfağında tatlılar da çok önemlidir. Birçok farklı tatlı türü bulunmaktadır.

Saruhanlı’nın Geçim Kaynakları Nelerdir?

Saruhanlı ilçesinin geçim kaynakları arasında ilk olarak tarım bulunur. Tarım ilçenin en önemli ekonomik gelirini oluşturur. Hatta tarım için diğer şehirlerden ve ilçelerden gelen mevsimlik işçiler olur. Üzüm, çilek, kavun gibi farklı meyveler ve sebzeler için tarım faaliyetlerinin önemi büyüktür. Bunun yanı sıra çok azınlık bir grup tarafından hayvancılık da icra edilir.

Ayrıca ilçede halı dokumacılığı, sepet örmeciliği gibi Manisa'da sıklıkla gözlenen eski meslekler de yapılmaktadır. Bir diğer gelir kaynağı ise turizmdir. Şehrin tarihi ve doğal güzellikleri turizmde olan etkisini arttırdığı için turizm de Saruhanlı ilçesinde önemli bir geçim kaynağıdır. Saruhanlı ilçesinin toprakları çok verimliliği ile bilinir. Bu yüzden birçok tarım ürününü yetiştirme konusunda elverişlidir. İlçede pamuk ve mısır ürünleri de son dönemlerde yetiştirilen yiyecekler arasında yer alır.

Saruhanlı’da Gezilecek Yerler

Saruhanlı ilçesinin çok eski ve derin bir tarihçesi vardır. Bu tarihçeye bağlı olarak gezip görülmesi gereken tarihi yerler olduğu gibi doğal alanlar da çoğunluktadır. Saruhanlı’da görülmesi gereken yerler arasında; Tepegöl, Bintepeler, Kocadere Kanyonu, Nifli Kemal Parkı gibi yerler bulunur. Çok kalabalık bir ilçe olarak bilinen Saruhanlı ilçesinde bu gibi doğal ve tarihi alanların gezilmesi son derece önemlidir. Ayrıca birçok doğal alanda kamp, piknik, gezi, fotoğraf çekimi gibi faaliyetler yapılabilir. Yerli halk tarafından özenle bakılan ve korunan tarım arazileri de incelenebilecek doğal alanlar arasındadır. Ayrıca Saruhanlı ilçesinin köyleri hala doğallığını yitirmemiş ve yapaylaşmamış bölgeler arasında bulunur. Bu durum ilçeye olan ilgiyi arttırmaktadır. Mutlaka gezip görülmesi gereken şehirler arasında yer alan Manisa’nın Saruhanlı ilçesi hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ön plandadır. Manisa’da tarihi en eski ilçeler arasında yer alsa da somut anlamda fazla tarihi eseri yoktur.

Son Dakika Saruhanlı Haberleri

Saruhanlı Haberleri Ajans Manisa’dan okunur. Saruhanlı Haberleri ile ilgili Spordan siyasete tüm gelişmeler Ajans Manisa’da. Saruhanlı’dan haberiniz olsun…