Manisa Haberleri

Şehzadeler HABERLERİ

Şehzadeler İlçesi Hakkında

Şehzadeler ilçesi Manisa iline bağlıdır. Bu ilçe Manisa şehrinin tam merkezinde yer almaktadır. İlçenin tarihinden biraz bahsedelim. Manisa 1391 tarihinde Osmanlı topraklarına Yıldırım Beyazıt tarafından katılmıştır.  Fakat Ankara Savaşı sonrasında bölge yeniden işgal edilmiştir. Manisa 1412 tarihinde ise Çelebi Mehmed tarafından Osmanlı idaresine katılmış ve Saruhan Sancağı adı altında yönetim birimi olmuştur. Bu şehir Osmanlı şehzadelerinin saltanat tecrübesi edindikleri önemli siyasi yerlerden biri olmuştur.

Birçok önemli padişahın olduğu 16 şehzade Manisa’da sancakbeyliği yapmışlardır. Bu sebeple; birden fazla Osmanlı padişahı şehzadelik zamanlarını Manisa’da geçirdiklerinden ‘’şehzadeler şehri’’ olarak da adından söz ettirmektedir.1497-1595 tarih aralığında şehzadeler tarafından yönetilmiştir. O dönemde görev yapan şehzadeler ve yanında bulunan görevliler cami, han, medrese, hamam, imaret, hastane, köprü, çeşme gibi çeşitli vakıf eserleri bırakmışlardır.

1919 tarihinde Yunanlılar tarafından işgal edilen Manisa; belirli süre işgal altında kaldıktan sonra 1922’de işgalden kurtarılmıştır. Bu tarihte Aydın ilinden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Saruhan,1923 tarihinde aynı isimle il olmuştur. Ardından 1927 yılında da ilin ismi Manisa olarak değiştirilmiştir. 06/12/2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6360 sayılı 13 ilde Büyük Şehir ve 26 İlçe kurulması ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesiyle Manisa ili Büyük Şehir unvanını almıştır. Son olarak da il merkezinin 2 ilçeye ayrılması neticesinde Şehzadeler ilçesi kurulmuştur.

Şehzadeler İlçesinde Gezilecek Yerler

Şehzadeler ilçesi tarihi yapısı ve doğal güzellikleri açısından birçok gezilecek yerleri barındırması ile önemli bir yere sahiptir. Buralara yolu düşen insanların muhakkak burada yer alan güzellikleri görmesi gerekir. Zamanınızı keyifli değerlendirebilmek açısından bu ilçeyi gezmek size iyi gelecektir. Şehzadeler ilçesinde gezilecek yerler arasında Manisa kalesi, Spil dağı milli parkı, Ulu cami ve Kulliye, Manisa müzesi, Kybela kaya anıtı, Niobe Ağlayan kaya, Manisa Yeni Han gösterilebilir.

Özellikle Manisa müzesi şehzadeler ilçesinde yer alan tarihi önemli bir müzedir. Çok eski kalıntıları ile insanları geçmişe götürmektedir. Müzede araştırmalar neticesinde elde edilen eserler, mezar taşları vb. kalıntılar yer almaktadır. Burayı ziyaret ederek tarihi ve kültürel olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şehzadeler İlçesine Ulaşım

Şehzadeler ilçesine ulaşım için en çok tercih edilebilecek toplu taşıma araçlarından otobüs yer almaktadır. Hem kolaylık hem de rahatlık açısından tercih edilebilir. Şehzadeler merkezine ilin pek çok farklı noktalarından ulaşım seçenekleri ile de ulaşım sağlanabilir. Şehzadeler merkeze dilerseniz özel araçlarınızla da gelebilirsiniz. Birden fazla yerde de minibüs hatlarını tercih ederek de ulaşım sağlayabilirsiniz. Karayolu ile merkez ilçeden D-565 yolunda ilerleyerek ortalama 25 dakika da Şehzadeler ilçesine ulaşılabilmektedir. Şehir içi ulaşım aracı olarak taksilerde alternatif olarak tercih edilebilir. Bu şirin ilçeye kolaylıkla ulaşım sağlayabilir, tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Şehzadeler İlçesinde Yeme İçme 

Şehzadeler ilçesinde yeme içme denildiği zaman bağlı olduğu ilin meşhur yemekleri akla gelir. Çok fazla lezzetli ve yöresel meşhur yemekleri bulunur. Buraya geldiğiniz zaman kesinlikle tadına bakmanız gereken birçok lezzet yer alır. Manisa kebabı, nohutlu mantı, simit ekmeği, mantar tatlısı, yaprak sarması, börülce tarator en meşhur lezzetleridir. Şehzade tatlısı adının verildiği meşhur yöresel lezzeti bulunur ve bu tatlının içerisinde sadece şeker olarak kuru üzüm kullanılır. Bu lezzeti şehzadeler ilçesinde de tadabilirsiniz. Ayrıca buraya geldiğiniz zaman ekmek dolması, höşmerim, kabaklı pide lezzetlerini de tadabilirsiniz. Burada tattığınız lezzetler damağınızda kalacak ve yemek için yeniden burayı tercih edeceksiniz. Şehzadeler’de ev yapımı birçok ürünü de görebilirsiniz.

Son Dakika Şehzadeler Haberleri

Şehzadeler Haberleri Ajansmanisa.com’dan okunur. Şehzadeler Haberleri ile ilgili tarımdan siyasete tüm gelişmeler Ajans Manisa’da.