Manisa Haberleri

Selendi HABERLERİ

Selendi

Ege Bölgesi’nin Manisa ili sınırları içinde Selendi ilçesi yer alır. Manisa’dan 155 km, Uşak kentineyse 70 km uzaklıkta konumlanmıştır. İlçeden Gediz Nehri’nin kollarından olan Selendi Çayı geçiyor. Manisa’nın en küçük ilçelerindendir. Uşak ve Kütahya’ya sınırı vardır. Selendi isminin nereden geldiği konusunda iki söylenti vardır. Selendi çayına ilk su indiğinde halk “sel indi” diye söylemlerde bulunmuştur. Bu zamanla “Selendi” olarak ifade edilmeye başlamıştır. Başka bir rivayete göreyse; adını Lidyalıların kurduğu ve günümüzde Karaselendi Köyü olarak geçen yerin yakınlarındaki “Slandos” kentinden almıştır.

Selendi’de Ne Yenir Ne İçilir?

Selendi ilçesinin yufkası, tarhanası, keşkeki ve höşmerimi meşhurdur. Aynı zamanda Manisa ilinin meşhur lezzetleri de Selendi ilçesinde tüketilmektedir. Selendi’nin meşhur yiyecekleri arasında üzümü vardır. Sultaniye üzümü Selendi ilçesinde çok yetişmektedir. Oval şekildeki üzüm, lezzetiyle diğer üzümlerden ayrılıyor. Odun köftesi hem ilçede hem de Manisa’da çok tüketilen bir lezzettir. Meşe odunuyla pişirilen köfte tadıyla yöresel lezzet olduğunu net şekilde ortaya koyuyor. Kula güveci; Selendi sofralarında çok pişirilmektedir. 4.5 saatte pişirilen köfte tadıyla her damağa hitap ediyor. Bohça kebabı; çok doyurucu yöresel lezzettir. Sunumu ve tadıyla insanların damağını meşk ediyor. Bohça kebabının krepleri, eriyen kaşar peyniri ve beşamel sosunun tadı muhteşemdir. Sura; kuzu eti ve pilavla hazırlanır. Bayramların ve özel günlerin vazgeçilmez lezzetlerindendir. Mantar tatlısı; kültür mantarları on farklı meyveyle kaynatılarak hazırlanır. Mantar tatlısı; şeker ve karanfille soslanarak muhteşem bir lezzete dönüşür.

Selendi’nin Geçim Kaynakları

Selendi ilçesi; engebeli ve dağlık bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı tarım alanları sınırlıdır. Tarım alanlarının sınırlı olması küçükbaş hayvancılığın ön plana çıkmasına sebep olmuştur. Selendi’nin geçim kaynakları birkaç yıl içinde devletin keçi üretimini kısıtlamasıyla besi ve ağır hayvancılığına yönelmesine sebep olmuştur. Kümes hayvancılığı ilçede ön plana çıkıyor. Ayrıca Eskin- Rahmanlar köyleri etrafında açılan maden ocakları da ilçenin önemli geçim kaynaklarıdır. Bu maden ocağında çinko, bakır ve kurşun metalleri çıkartılıyor. Yalnız günümüzde maden ocağının işletimi durdurulmuştur. İlçede demir doğrama, giyim ve mandıra işletmeleri de yer alıyor. Kilim ve el dokuması dokumacılığının da yaygın olarak yapıldığını söyleyebiliriz.

Selendi’de Gezilecek Yerler

Selendi Çayı’nın iki yakasında Kaya Mezar ve Tapınağı yer alıyor. Kayaların içleri tarihte oyularak tapınak şekline getirilmiştir. Kaya Mezar ve Tapınağı’nı kimlerin yaptığı bilinmemektedir. Selendi’de gezilecek yerler denildiğinde listeye Yelimere Kanyonu’nu da ekleyebiliriz. Selendi’nin Terziler Mahallesi sınırları içinde yer alıyor. Dikkat çekici görüntüsüyle keşfedilmesi gereken yerlerdendir. Yöre halkı tarafından çok iyi bilinen bir yerdir. Ömer Dede Türbesi; Selendi halkının çok ziyaret ettiği türbelerdendir. Ömer Dede Türbesi; ilçe mezarlığının en yüksek yerinde konumlanmıştır. Selendi’de Nurullah Efendi Mezarlığı çok biliniyor.

Kazıklar Köyü sınırlarında yer alan mezarlıkta Nurullah Efendi isminde bir kerametli zatın yattığı düşünülüyor. İlçe halkı buraya gelerek dualar edip adaklar adıyor. Çocuğu olmayan kişiler tarafından çok ziyaret ediliyor. Çocuk sahibi olanlar duasını edip sonra adaklarını keserler. Burada her yapılan duanın kabul olduğuna inanıldığı için Manisa ve çevresinden pek çok kişi ilçeye geliyor. Çok ziyaret edilen bir yer olduğu için koruma altına alınmıştır. Kınık Mesire Alanı; doğayla iç içe olmayı sevenler tarafından ziyaret edilen bir yerdir. Kınık Mesire Alanı’nda tuvalet, mangal, piknik ve çocuk parkları alanları vardır. Kınık Mesire Alanı’nı yüksek tepeden kuşbaşı izlemek mümkündür. Selendi ilçesini yüksekten izlemek isteyenler mutlaka çıkmalıdır. Çam ağaçlarının içinde muhteşem havasıyla dikkat çekiyor.

Son Dakika Selendi Haberleri

Selendi Haberleri Ajansmanisa.com’dan okunur. Selendi Haberleri ile ilgili Spordan siyasete tüm gelişmeler Ajans Manisa’da.