Manisa Haberleri

Soma HABERLERİ

Soma

Soma ilçesi Manisa ilinde yer alır. Manisa ili Türkiye'nin Ege Bölgesi’nde bulunur. Son yapılan nüfus sayımına göre yüz binden fazla kişinin yaşadığı bir ilçedir. Ülkemizin en aktif fay hatlarından birinin üzerinde yer alır. Bu fay hattının adı Savaştepe fay hattıdır.

İlçenin adı zaman içinde değişime uğramıştır. Söylenenlere göre sumak bitkisi olarak anılan Soma'nın adının dil değişimiyle dönüşüm yaşadığı iddialar arasındadır. Soma Manisa'nın kuzeyinde yer alır. Ayrıca Balıkesir'e sınırdır. Savaştepe gibi Balıkesir ilçelerine komşudur. Bunun dışında İzmir'e de yakındır. Manisa sınırları içerisinde en yakın olduğu diğer ilçeler Kırkağaç, Akhisar ve Saruhanlı ilçeleridir. Tarihi açıdan da önemi büyük bir ilçedir. Zaman içerisinde Bizans ve Osmanlı arasında gidip gelmiştir. İlçe kömür ve enerji kaynaklarıyla adına sık sık duyurmaktadır. Manisa Müzesi’nde de Soma kültürüne ait birçok eser bulunur.

Soma’da Ne Yenir Ne İçilir?

Soma'ya gidildiğinde yiyecek ve içecek kültürü de yakından tanınmış olunur. Soma'nın en meşhur yiyecekleri arasında meşhur tahin helvası bulunur. Bunun yanı sıra lokumlar ve benzeri tatlılar da Soma'da en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Soma'nın bilindik bölgelerinde meşhur tahin helvacıları bulunur. Bunun dışında Manisa kebabı da Soma'da tüketilebilecek yiyecekler arasındadır. Ayrıca odun köftesi, kapama, bohça kebabı hem Manisa'nın hem de Soma'nın en sevilen yiyeceklerindendir. Soma'da yeşil zeytin ve siyah zeytin sık sık tüketilir. Özellikle özel günlerde keşkek yapılarak servis edilir. Yemek kültüründe Anadolu'ya ait ögeler taşır, içecek kültürüyle ilgili belirli başlı öğeler yoktur. Soma'da daha çok alternatif ve aperatif yiyecekler ön plandadır. Bununla birlikte tatlılar çok sık yapılır.

Soma İlçesinin Geçim Kaynağı Nedir?

Soma'da insanların en çok uğraştığı meslek madenciliktir. Çünkü ilçede bulunan linyit, kömür madenleri en büyük ekonomik geçim kaynağıdır. Bunun yanı sıra termik santraller de vardır. Türkiye elektrik ihtiyacının %10’unu Soma'dan karşılar. Yapılan açıklamalarda Soma'da altın rezervinin bulunduğu da söylenenler arasındadır. 2014 yılının Mayıs ayında Manisa şehrinin Soma ilçesinde bir maden faciasını gerçekleşti ve 301 işçi hayatını kaybetti. Bu durum milli yas ilan edilmesini de beraberinde getirdi. Tüm bunlarla birlikte Soma en çok madenleri ile ve enerji kaynaklarıyla bilinir. Geçimi de bundan sağlanır. Bunun yanı sıra tarım da Soma'da bir diğer geçim kaynağı olarak belirtilebilir. Manisa tatil bölgelerine yakın olduğu için burada turizm sektörüyle ilgili işler de yapılabilmektedir.

Soma’da Gezilecek Yerler

Soma ilçesinin birçok tarihi ve doğal güzellikleri vardır. Soma seyir tepesi, güzel bir manzaraya eşlik etmek için en doğru alanlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra; Damgacı Camii, Kırkoluk Camii, Pergamon Antik Kenti, Tarihi Darkale Evleri, Serapis Tapınağı, Hıdırbey Camii, Asklepion Tapınağı da vardır. Fay hattının üzerinde olmasından kaynaklı olarak çok sık deprem yaşananır. Bu durumdan dolayı ilçe nüfusunun büyük bir çoğunluğu göç etmiştir. Soma birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için bunlardan kalan tarihi eserler de bulunur. Menteşe kaplıcaları da Soma'ya gidildiğinde görülmesi gereken yerlerden biridir. Bunun yanı sıra Darkale Hamamı görülmesi gereken mimari yapılar arasındadır. Kaplıcalarıyla meşhur Soma'da Kurşunlu Kaplıcaları da yoğun ilgiyle karşılaşmaktadır. Manisa tarihi ve kültürüyle ilgili daha çok şey öğrenmek isteyenler için Soma'ya 90 kilometre uzaklıktaki Manisa Müzesi de gezilebilecek yerler arasında bulunur. Soma'da doğa sporları kamp ve dağcılık gibi faaliyetler yapılabilir. Soma’da gezilecek yerler bununla sınırlı değildir. Birçok mesire ve kamp alanı da vardır.

 

Son Dakika Soma Haberleri

Soma haberleri ile ilgili tüm gelişmelere ajansmanisa.com soma kategorisinden ulaşabilirsiniz. Asayişten Politikaya, Spordan Ekonomiye anında haberdar olun. Tüm Soma haberleri bu kategoride. Soma’dan Haberiniz olsun…