Manisa Haberleri

Turgutlu HABERLERİ

TURGUTLU

Osmanlı’nın en ünlü şehzade sancak kentlerinden olan Manisa’nın, buram buram tarih kokan en ünlü ilçelerinden biri de Turgutlu’dur. Denize uzaklığı 55 kilometre olup; yüksekliği 78 metredir

Bu nedenle tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Manisa kent merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Düzlüklerden oluşan bir bölge olması nedeniyle tarıma elverişli alan bakımından oldukça geniş bir alan barındırır. Her ne kadar bu ilçenin geçim kaynağı tarım gibi görünse de önemli sanayi bölgelerinden biridir.  Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Turgutlu güzel yerler görmek isteyen turistler için oldukça renkli bir panorama çizmektedir. Turgutlu’da gezilecek yerler sorusuna cevap arayan turistlerin gezebileceği yerlerin bir kısmı aşağıdaki gibidir:

Selvilitepe Şehitler Anıtı: Ankara İzmir kara yolu üzerindeki yedi eylül mahallesindeki Irlamaz Yolu Caddesi  üzerinde bulunmaktadır. Bu alanda bu güne kadar kurulmuş Türk devletlerinin bayrakları bulunmaktadır.

Turgutlu Kent Müzesi: Turgutlu ilçesinin sevinç meydanında bulunmaktadır 1927 yılında Üzümcü konağının belediye tarafından başarıyla restore edilmesi sonucu ziyaretçilere açılmıştır. Pazar günleri kapalı olan bu müze, geri kalan günlerde 09:00-16:30 saatleri arasında ziyaretçilerin gezip sergilenenleri görmesi için uygundur. Turgutlu’ya hakim olmuş medeniyetlere ait pek çok kalıntı ve eserin sergilendiği bu müze; aynı zamanda ilçede yapılacak toplantı ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapabilecek salonlar barındırır.

Urganlı Kaplıcaları: ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki bu kaplıca, ilçenin en ünlü kaplıcalarından biridir. 50 ila 78 derece arasında değişen su sıcaklığı; ve mineral bakımından zengin içeriğe sahip suları nedeniyle özellikle Cilt hastalıkları, romatizmal rahatsızlıklar ve benzer sağlık sorunlarına oldukça iyi gelmektedir.

Asartepe Höyüğü: hem Gediz ırmağının kıyısında olması, hem de Urganlı kaplıcalarına yakın bir mesafede bulunması nedeniyle oldukça güzel bir manzaraya sahip bir turistik yerdir. Yapılan kazıların ortaya koyduğu bulgulara göre milattan önce 2000’li yıllarda yaşamış insanlara dair kanıtlar bulunmuştur. Özellikle Gediz nehri kıyısında bulunuyor olması nedeniyle oldukça stratejik bir öneme sahiptir. Bu yüzden Bizans döneminde buraya bir kale inşa edilmiş, ancak günümüze kalenin kısmi kalıntıları ulaşmıştır.

Kandiren Dede Türbesi: burada yatan evliya hakkında çok net bilgi bulunmamaktadır. Ancak, Anadolu’da İslam’ın yayılmasında önemli rol oynayanlara verilen ad olan Horasan erenlerinden biri olduğu bilinir.

Turgutlu Seyir Tepesi: tüm ilçe ayaklarınızın altında. Bu manzarayı izlerken, aynı zamanda orada bulunan et lokantalarında hem yöresel lezzetleri, hem de Türk mutfağının farklı ve eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz bir yer.

Ovacık Yaylası: oldukça geniş bir düzlüğe sahip olan ovacık yaylası, Turgutlu ilçe merkeze 31 kilometre, Manisa kent merkezine ise 62 kilometre uzaktadır. Bu bölgede ister piknik yapılabilir, isterseniz de orada bulunan restoran ve kafelerde muhteşem orman manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz

Akpınar Mesire Yeri: uzun zamandır pek çok insan tarafından rağbet gören söz konusu mesire alanı Spil dağının hemen kıyısındadır. İlçeye uzaklığı yedi kilometredir. Ve en önemlisi, spil dağının Gediz ırmağında bakan yamacında Anadol’unun en ünlü bereket tanrısı olan Kibele’nin rölyefi bulunmaktadır.

Turgutlu’nun tarihi

Turgutlu tarihi Milattan önce 5000 yıllarına kadar gider. Yapılan arkeolojik kazılarda çok kesin kanıtlar bulunamadığından ilk yerleşen medeniyetin hangisi olduğu bilinmemektedir. İz bırakan ilk medeniyet, Lidyalılar olarak tespit edilmiştir. Gerek düz bir alan olması, gerekse de stratejik bir konuma sahip olması nedeniyle sürekli farklı medeniyetler tarafından işgale uğramıştır. Lidyalılardan sonra, persler tarafından alınan Turgutlu, daha sonraki dönemlerde, Romalılar, Bizans ve Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Turgutlu’da ne yenir?

Turgutlu’da ne yenir sorusu bu ilçeye gelen ve farklı bir lezzet arayan kişilerin sorduğu sorulardan biridir. Turgutlu mutfağının öne çıkan lezzetlerinden bazılarını şöyle sıralamak mümkündür:

Ekmek dolması

Fava

Enginar dolması

Kuzu mumbar dolması

Turgutlu köftesi

Birbirinden güzel yemekleri ve eşsiz tarihi ile gönüllerde taht kuran Turgutlu’yu gezerken keyif almanızı dileriz.

 

Son Dakika Turgutlu Haberleri

Turgutlu ilçemiz ile ilgili tüm son dakika haberlerine ajansmanisa.com Turgutlu haberleri bölümünden ulaşabilirsiniz. En güncel Turgutlu Haberleri için bizi takip edin…