Manisa Haberleri

Yunusemre HABERLERİ

Yunusemre

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Yunusemre, Manisa ilinin bir ilçesidir. 2012 yılında 12 Kasım’da Manisa il merkezinin ikiye bölünmesi ile Yunusemre ilçesi oluşmuştur. 257.993 kişilik nüfusu ile Manisa şehrinin en kalabalık ilçesi olan Yunusemre birçok tarihi esere ev sahipliği yaparken aynı zamanda tarım ve sanayinin de Manisa’daki merkezlerinden biridir.

2012 yılında kurulan Yunusemre ilçesi adını 13. yüzyılda yaşamış tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’den alır. Bölge tarihinin zenginliğinin göstergeleri olan türbe, antik kent, cami ve kaleler ile bezeli olan Yunusemre ilçesi Manisa şehrini ziyaret eden turistlerin beğenisini toplar. Gediz Ovasının üzerinde, Spil Dağı ve Yamanlar Dağı’nın eteklerinde bulunan Yunusemre ilçesinin 87 adet mahallesi bulunur. Birçok değerli esere ev sahipliği yapan Manisa Müzesi de Yunusemre ilçesinde kuruludur. 

Yunusemre’de Yenilip İçilecekler

Tarihi boyunca birçok olaya ev sahipliği yapan Manisa ili yöresel yemekleri ile öne çıkar. Yunusemre ilçesinde Manisa ile bütünleşmiş özgün yemekleri tadabileceğiniz birçok lezzet durağı bulunur. Antik dönemlerde ‘Magnesia’ adı ile anılan Manisa şehrinde aynı zamanda parayı ilk defa basan Lidyalılar da hakimiyet sürmüştür. Yunusemre ilçesinde ilin zengin tarihinden kalma eserleri inceleme imkanı elde ederken aynı zamanda yıllar süresince birikerek oluşmuş yemek kültürünü de tadabilirsiniz. Manisa ilinin Yunusemre ilçesinin bu denli zengin bir tarihe ev sahipliği yapması dışarıdan gelenlerin Yunusemre’de ne yenir ne içilir konusunu merak etmelerine zemin hazırlar.

Manisa kebabı kendine özgü pişirme ve hazırlama tekniği ile eşsiz bir lezzet ortaya çıkarır ve turistlerin, yerlilerin beğenisini toplar. Kula güveci ve odun köftesi gibi yemekler de hem yerliler hem de dışarıdan gelen turistler tarafından rağbet görür. Mantar tatlısı ve şekerli pide gibi yemekleri ile dikkat çeken Yunusemre ilçesinde aynı zamanda Sinkonta ve Sura gibi Ege yöresine ait özgün alternatifleri ile beğeni toplar. 

Yunusemre Yerlilerinin Geçim Kaynakları

İnanç turizmi için oldukça uygun bir seçim olan Yunusemre ilçesinde yerlilerin faydalandığı birden fazla geçim kaynağı bulunur. Manisa Yunusemre ilçesinin geçim kaynakları yıllar geçtikçe değişime yüz tutmuştur. M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan eserleri ile hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çeken Yunusemre ilçesinin en önemli geçim kaynaklarından birisi turizmdir. Yunusemre ilçesinin dört bir yanında yer alan antik kentler, camiler, kaleler ve türbeler bu ilçenin Manisa'nın en önemli ilçelerinden birisi olabilmesini sağlar. İlçedeki yerlilerin faydalandığı bir diğer geçim kaynağı sanayidir. Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yunusemre ilçesinde yer alır. Yunusemre ilçesi yerlileri tarımsal alanda da faaliyet gösterir. Bu ilçenin bir diğer önemli geçim kaynağı her geçen gün gelişen, değişen ve büyüyen tarımdır. 


Yunusemre İlçesine Gezilecek Lokasyonlar

Manisa ilinin Yunusemre ilçesinde gezebileceğiniz birçok önemli lokasyon bulunur. Aigai Antik Kenti Yunusemre’de gezilecek yerler arasında yer alır. M.Ö. 1100 yılından sonra Yunanistan’dan gelerek Anadolu kıyılarına yerleşen Aioller tarafından inşa edilen 12 kentten birisidir. İlçenin önemli duraklarından birisi olan Yoğurtçu Kalesi son Bizans döneminde 13. yüzyılda karakol olarak inşa edilmiştir. Bu eşsiz kayayı ziyaret etmek için Manisa merkezinden minibüsler aracılığıyla ya da özel araçlarınız ile 20 kilometre gitmeniz gerekir.

1484 yılında İvaz Paşa tarafından inşa edilen İvaz Paşa Camii de Yunusemre ilçesinin dikkat çeken yapılarından birisidir. Mehmet Paşa tarafından 1569 yılında inşa edilen Lala Paşa Camii gibi birçok önemli yapıya ev sahipliği yapan Yunusemre ilçesi doğal alanları ile de öne çıkar. Aliağa ve Menemen köyleri arasında yer alan Türkmen şelalesi 30 metre yükseklikten akar. Aynı zamanda ‘Ağlayan Kaya’ isminde bir doğa harikası insan suretine benzemektedir. Kayadaki iki göz şeklindeki oyuktan ise aralıksız olarak su akar. 

Son Dakika Yunusemre Haberleri

Yunusemre Haberleri Ajans Manisa’dan okunur. Yunusemre Haberleri ile ilgili Spordan siyasete tüm gelişmeler Ajans Manisa’da. Yunusemre’den haberiniz olsun…